Prewencyjna kontrola trzeźwości jest dopuszczalna
Obowiązujące przepisy pozwalają pracodawcy sprawdzać, czy pracownicy nie są pod wpływem alkoholu. Warunkiem jest właściwe wdrożenie prawidłowo przygotowanej procedury.
Pracodawcy od wielu miesięcy czekają na uchwalenie zmian do kodeksu pracy, które pozwoliłyby im na prowadzenie prewencyjnej kontroli trzeźwości wśród pracowników. Pomimo zapowiedzi ze strony rządu, że ustawa będzie procedowana w drugim kwartale 2021 r., do tej pory nie widnieje w kalendarzu prac sejmowych. To każe przypuszczać, że jest mała szansa, aby przepisy weszły w życie w tym roku. Nie oznacza to jednak, że pracodawcy są zdani na szczęśliwy los, że u nich wypadek spowodowany przez pijanego pracownika się nie wydarzy.
Pracodawcy nie mają związanych rąk i już dzisiaj mogą podjąć działania w celu wyeliminowania z miejsca pracy pracowników będących pod wpływem alkoholu. Co więcej, tam gdzie do takich wypadków dochodzi często lub wypadek jest prostą drogą do tragedii, nie powinno się mówić o możliwości, ale o konieczności wprowadzania procedur kontroli pracowników, bez oglądania się na nowe przepisy.
W obawie przed karami
Problem z trzeźwością pracowników w godzinach pracy jest w Polsce ogólnie znany, co potwierdzają częste doniesienia prasowe o różnego rodzaju wypadkach. Niedawno mogliśmy usłyszeć np. o kierowcy autobusu, który kierując pod wpływem alkoholu, naraził pasażerów na utratę zdrowia lub życia. Pomimo społecznego poczucia, że kontrola trzeźwości jest konieczna – zwłaszcza w branży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta